۱۰ فرنچایز سینمایی که هیچوقت به پایان داستان نرسیدند

۱۰ فرنچایز سینمایی که هیچوقت به پایان داستان نرسیدند

هدف اصلی از خلق یک سری فیلم یا فرنچایز، توانایی و فرصت بیان داستانی طولانی و گسترده است که فقط در یک فیلم یافت نمی شود. بنابراین این یک راه عالی برای معرفی شخصیت‌ها، طرح‌ها، صحنه‌ها و اجراهای جدید در فیلم‌های مختلف این مجموعه است تا طرفداران از آن لذت ببرند.

 

یکی دیگر از مزایای فرنچایزها، اقتباس از کتاب ها برای سریال های بزرگ و پرطرفدار مانند هری پاتر یا ارباب حلقه ها است و روی صفحه نمایش داده می شود. هنگامی که همه عناصر به درستی ترکیب شوند، نتیجه یک فرنچایز موفق است که نه تنها یک داستان منحصر به فرد ایجاد می کند، بلکه می تواند میلیاردها دلار فروش در سراسر جهان ایجاد کند. اما باید یک بار دیگر تایید کرد که کار ساخت فیلم باید به درستی انجام شود و بدون شک همه می دانیم که کار سخت و سنگینی است و از طرفی می تواند بسیار پرهزینه باشد.

 

برای مثال، تهیه‌کننده‌ای که میلیون‌ها دلار برای یک فیلم خرج می‌کند، باید به موفقیت پروژه بسیار مطمئن باشد و مطمئن باشد که می‌تواند از آن سود ببرد. به خصوص اگر در حال راه اندازی یک فرنچایز جدید هستید. گاهی اوقات اولین فیلم در یک فرانچایز مورد انتظار، پتانسیل شکست را دارد و دلیلی برای ساخت دنباله باقی نمی گذارد. در نتیجه این پروژه لغو شد و در این بین پول زیادی هدر نرفت. اما بدترین سناریو زمانی است که یک شرکت قبل از اینکه پروژه را رها کند چندین فیلم بسازد و حالا یک فرنچایز ایجاد شود. این یک وضعیت بسیار وخیم است. زیرا نه تنها سرمایه های زیادی هدر می رود، بلکه هر داستانی از این فیلم ها بدون پایان مناسب یا بهتر است بگوییم داستان هرگز به پایان نمی رسد.


به همین ترتیب، فرنچایزهای بزرگ زیادی هستند که از این مشکل رنج برده اند و هنوز پایان مناسب خود را پیدا نکرده اند. در ادامه به 10 فیلمی که هنوز تمام نشده اند اشاره می کنیم.

۱۰. Alien

فرانچایز بیگانه یکی از بهترین سری فیلم های علمی تخیلی و ترسناک است که اولین فیلم آن توسط استودیو قرن بیستم و به کارگردانی ریدلی اسکات در سال 1979 منتشر شد. این فیلم دارای سه دنباله در سال های 1982، 1992 و 1997 بود. پس از پایان فرنچایز اصلی Alien در سال 1997 با Alien: Awakening، به نظر پایان راه برای این فرنچایز بود.


با این حال، در سال 2012 با پرومتئوس، پیش درآمدی بر فیلم اصلی، دوباره به این دنیا بازگشتیم. ریدلی اسکات نیز علیرغم نظرات متفاوت، از فیلم هیجان زده به نظر می رسید. این قرار بود اولین عنوان از سه گانه پیش درآمد این فرنچایز باشد، اما به زودی شاهد انتشار فیلم Alien: Covenant، دومین فیلم از این سه گانه خواهیم بود. علیرغم این واقعیت که Alien: Covenant پس از انتشار سود مورد انتظار را به دست آورد، بازدهی کاهش یافته در مقایسه با Prometheus برای متوقف کردن برنامه های آینده Alien کافی بود. در حالی که اکثر فرنچایزهای این لیست شانس کمی برای دریافت فیلم دیگری دارند، ما همچنان امیدواریم که روزی شاهد پایان این سه گانه پیش درآمد باشیم.

۹. The Amazing Spider-Man

بدون شک طرفداران پس از دیدن بازی اندرو گارفیلد در فیلم Spider-Man: No Way Home و بازگشت او به سینما بسیار هیجان زده شده اند و او همچنان یکی از بازیگران ویژه ایفای نقش مرد عنکبوتی محسوب می شود. پس از موفقیت بزرگ فیلم اول، برنامه هایی برای ساخت فیلم سوم و چهارم در نظر گرفته شد که منجر به معرفی شش فاجعه نیز شد.


با این حال همه چیز با اکران The Amazing Spider-Man 2 تغییر کرد، اگرچه فیلم خوب بود، اما انتقادات باعث شد که دیگر فیلم اندرو گارفیلد در نقش مرد عنکبوتی غیرممکن شود. خوشبختانه چند سال بعد شاهد معرفی تام هالند به عنوان مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول بودیم و در نتیجه هنوز هم می‌توانیم اسپایدی را در سینماهای سراسر جهان ببینیم، اما قطعاً نه گارفیلد و مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز. طرفداران منتظر بمانند بدون شک آنها می خواهند مرد عنکبوتی شگفت انگیز 3 را ببینند.

فیلم اصلی روز استقلال یکی از بزرگترین پرفروش‌ترین فیلم‌های تابستانی دهه 1990 بود و پس از اکران، پرفروش‌ترین فیلم سال 1996 بود. با چنین سابقه موفقی، انتظار می رفت که دنباله آن ساخته شود. اما سال‌ها هیچ فیلمی بر اساس آن ساخته نشد و سرانجام، ۲۰ سال بعد، در سال ۲۰۱۶، روز استقلال: Resurgence وارد سینما شد و صادقانه بگویم، طرفداران آن‌طور که انتظار داشتند هیجان‌زده نشدند.


متأسفانه این فیلم حتی با وجود تورم فروش بلیت در سال‌های گذشته نسبت به عنوان اصلی سودآور نبود و این کاهش و همچنین نقدهای ناامیدکننده منتقدان و طرفداران واقعاً فرصتی برای ساخت فیلم سوم به وجود نیاورد. روز استقلال البته لازم به یادآوری است که ویل اسمیت بازیگر اصلی فیلم اول در این سریال حضور نداشت.

۷. Hellboy

فیلم‌های مبتنی بر کتاب‌های کمیک در اوایل دهه 2000 محبوبیت داشتند، و یکی از محبوب‌ترین آنها اقتباس سینمایی خود را دریافت کرد، پسر جهنمی مایک میگنولا. اولین فیلم پسر جهنمی به کارگردانی گیرمو دل تورو و با بازی ران پرلمن در سال 2004 اکران شد. اگرچه این فیلم توانست نظر مثبت منتقدان را به خود جلب کند، اما فروش چندانی در گیشه نداشت. فیلم دوم نقدهای بهتری دریافت کرد و درآمد بیشتری نسبت به فیلم اول داشت، اما دقیقا یک هفته قبل از شوالیه تاریکی اکران شد و باعث افت فروش شد.


بنابراین وقتی دل تورو سعی کرد فیلم سومی با بودجه بیشتر از دو فیلم اول بسازد، مشکلی پیش نیامد. در سال 2019، مجموعه فیلم با بازی دیوید هاربر در نقش پسر جهنمی دوباره راه اندازی شد. در نهایت، این فیلم به نتیجه نرسید و هیچ شانسی برای ساخت فیلم دیگری در این فرانچایز را از بین برد.

۶. Fantastic Four

اکران Fantastic Four در سال 2005، علیرغم تحسین منتقدان، فروش بالایی داشت، که ضمانت ساخت فیلم دوم را داشت. با این حال، در حالی که Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer با نقدهای منفی مانند فیلم اول مواجه شد، اخبار ناامیدکننده ای برای این فرنچایز منتشر شد.


اگرچه بازیگران اصلی برای فیلم سوم بازگردانده شدند، اما کاهش باکس آفیس همراه با افزایش بودجه برای فیلم سوم باعث شد تا کارگردانان سریال را کنار بگذارند. تا قبل از راه اندازی مجدد تاریک آن در سال 2015، اخبار زیادی در مورد این سریال وجود نداشت که تصمیم بسیار بدی بود. راه اندازی مجدد بدتر از دو فیلم قبلی بود و پس از آن فرانچایز Fantastic Four متوقف شد. طرفداران بالاخره توانستند رید ریچاردز را در MCU در Doctor Strange 2 ببینند، اما به نظر می رسد امیدی برای سومین و اصلی ترین فیلم این فرنچایز وجود ندارد.

۵. Teenage Mutant Ninja Turtles

تاکنون چندین اقتباس از لاک‌پشت‌های نینجا جهش یافته نوجوان در تلویزیون و فیلم وجود داشته است و حتی یک سه‌گانه لایو اکشن بر اساس آن در دهه 1990 ساخته شده است. من تا سال 2014 که جاناتان لیبسمن لاک‌پشت‌های نینجا جهش یافته نوجوان را با بازی مگان فاکس، آلن ریچون، پیت بلوک و نوئل فیشر ساخت، عنوان لایو اکشن دیگری از او ندیدم.


این فیلم با استفاده از فناوری CGI توانست نزدیک به نیم میلیارد دلار فروش جهانی داشته باشد که بی شک انتظارات را برای فیلم دوم بالا می برد. سپس در سال 2016 شاهد اکران فیلم Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows بودیم که متاسفانه به نصف فروش فیلم اول رسید و سازندگان را بر آن داشت که به سرعت ایده ساخت فیلم سوم را کنار بگذارند.

فیلم. شاید روزی باز هم مهاجری را در سینما ببینیم اما با بازیگران جدید.

۴. Journey to the Center of the Earth

سفر به مرکز زمین، دنباله آن، سفر 2: جزیره اسرارآمیز، با بازی جاش هاچرسون، برندان فریزر، دواین جانسون، ونسا هاجنز، یک موفقیت تجاری بود. پس از اجرای خوب دو فیلم اول، فیلم سوم با عنوان Voyage 3: From the Earth to the Moon تایید شد.

با این حال، پس از سال ها سکوت در مورد این پروژه، دواین جانسون در سال 2018 اعلام کرد که فیلم به دلیل اختلاف نظر بر سر کارگردانی فیلم لغو شده است و در این مرحله، بعید است که شاهد به ثمر نشستن فیلم سوم باشیم. .

۳. Divergent

مانند سایر اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌ها، Divergent باید فصل آخر خود را به یک فیلم دو قسمتی مانند هری پاتر، بازی‌های گرسنگی و گرگ و میش تبدیل می‌کرد. با این حال، با ادامه سریال، بودجه آن افزایش یافت، اما سود باکس آفیس کاهش یافت. در زمان فیلمبرداری قسمت چهارم و پایانی این مجموعه که قرار بود «صعودی» نام بگیرد، تهیه کنندگان فیلم می دانستند که اگر تا انتها کار کنند راهی برای کسب درآمد وجود ندارد. حتی سعی کردند داستان را تمام کنند تا فیلم را به یک فیلم تلویزیونی تبدیل کنند، اما آن طرح هم رد شد.

۲. The Chronicles of Narnia

زمانی که The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe در سال 2005 منتشر شد، موفقیت آمیز بود و به نظر می رسید از تمام کتاب های دهه 30 پیشی بگیرد.

اس. لوئیس اقتباس خواهد شد و فیلم هایش به سینماها می رود. اما زمانی که «نارنیا نقد: شاهزاده کاسپین» در سال 2008 اکران شد و شاهد کاهش سود بود، آینده سریال در هاله ای از ابهام قرار گرفت.
با وجود این شرایط، سازندگان جلو رفتند و Voyage of the Dawn Treader را در سال 2010 منتشر کردند. و حتی پس از اکران فیلم سوم، برنامه هایی برای فیلم چهارم وجود داشت، اما تغییرات در استودیو و کپی رایت مانع از ساخت نارنیا شد.

۱. Percy Jackson

سرانجام می‌رسیم به فیلم‌های پرسی جکسون؛ فرانچایز دیگری که بر اساس مجموعه از رمان‌های پرسی جکسون ساخته شده است. اولین عنوان این سری، Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief نقدهای متفاوتی دریافت کرد، اما با فروش ۲۲۳ میلیون دلاری در سطح جهانی به ساخت دنباله خود چراغ سبز نشان داد.

 

با این وجود، زمانی که Sea of Monsters در سال ۲۰۱۳ اکران شد و نقدهای بسیار بدتری نسبت به نسخه اصلی دریافت کرد، استودیو معتقد بود که این پروژه ارزش وقت گذاشتن برای ساخت یک فیلم فانتزی پرهزینه دیگر را ندارد؛ چراکه قرار نیست به اندازه کافی سودآور باشد. در حالی که این داستان هرگز پایان رضایت‌بخشی نخواهد داشت، ما شاهد بازگشت پرسی جکسون در قالب یک برنامه تلویزیونی با یک بازیگر کاملا جدید با عنوان پرسی جکسون و المپیک‌ها خواهیم بود.

 

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

امیر مسعود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Anime Pictures

Twitter Twitter
Instagram Instagram
Telegram Telegram
GitHub Github
RSS RSS
Gmail Email