ماهیچه های بدن چطوری بهتر کار میکنه؟

ماهیچه های بدن چطوری بهتر کار میکنه؟

 

 

عضله چیست؟

ماهیچه‌ها بافت‌های انقباضی هستند که در حیوانات و انسان‌ها یافت می‌شوند و وظیفه آن‌ها ایجاد حرکت و حفظ وضعیت بدن است. تقریباً 600 ماهیچه در بدن انسان وجود دارد. حرکت نتیجه همکاری پیچیده ماهیچه‌ها، رباط‌ها و نورون‌ها و نحوه تعامل موجودات با محیط است. عصب دهی سلول های ماهیچه ای یا فیبرهای عضلانی به ارگانیسم اجازه می دهد تا فعالیت های عادی زندگی را انجام دهد. سلول های عضلانی انرژی لازم برای حرکت مکانیکی را با تبدیل انرژی شیمیایی موجود در غذا به "آدنوزین تری فسفات" (ATP) به دست می آورند. در انسان، سیستم عضلانی بر اساس ظاهر و نوع سلول های بافت عضلانی طبقه بندی می شود.
ماهیچه فراوان ترین ماده در اکثر حیوانات است، برای مثال 50-60 درصد بدن بسیاری از ماهی ها را ماهیچه تشکیل می دهد. برخی از عضلات تحت کنترل ما هستند و به آنها عضلات ارادی می گویند. برخی از ماهیچه ها که عضلات غیر ارادی نامیده می شوند، از نظر ذهنی توسط بدن کنترل نمی شوند. به عنوان مثال، در مهره داران، عضلات دیواره های قلب به طور ریتمیک منقبض می شوند تا خون را به اطراف بدن پمپاژ کنند، یا ماهیچه های دیواره دستگاه گوارش غذا را از طریق حرکات له کرده حرکت می دهند. همچنین ماهیچه های دیواره رگ های خونی کوچک منقبض یا شل می شوند و جریان خون را به قسمت های مختلف بدن کنترل می کنند.

عضله از چه چیزی تشکیل شده است؟

ماهیچه ها از سلول های بلند و باریک (فیبرهای عضلانی) ساخته شده اند که هر کدام شامل دسته هایی از الیاف ظریف است. در داخل هر فیبر عضلانی رشته های ضخیم پروتئین میوزین و رشته های نازک اکتین و سایر پروتئین ها وجود دارد. هنگامی که ماهیچه منقبض و شل می شود، و با طولانی شدن یا کوتاه شدن فیبر عضلانی، طول رشته های اکتین و میوزین تغییر نمی کند، آنها فقط با هم می لغزند.
پل های متقاطع مسئول ایجاد انقباضات در عضلات در حال کار هستند، اتصال الیاف ضخیم به الیاف نازک باعث وارد شدن نیرو به آنها و تغییر در طول عضله می شود. همانطور که ماهیچه های کار کوتاه یا بلند می شوند و الیاف به هم می لغزند، پل های متقاطع اغلب از هم جدا شده و دوباره در موقعیت جدیدی قرار می گیرند. عمل آنها مانند در دست گرفتن طناب است. برخی از رشته های عضلانی چندین سانتی متر طول دارند، اما بیشتر سلول های دیگر تنها چند میلی متر طول دارند. از آنجایی که این الیاف بلند نمی توانند به خوبی با هسته کار کنند، هسته های زیادی در طول خود دارند، بنابراین سلول های عضلانی چندتایی در نظر گرفته می شوند.
کار عضلانی به انرژی شیمیایی حاصل از متابولیسم غذا نیاز دارد. هنگامی که عضلات تحت فشار منقبض می شوند و کارهای مکانیکی انجام می دهند، مقداری از انرژی شیمیایی به نیرو تبدیل می شود و مقداری به عنوان انرژی گرمایی از بین می رود. هنگامی که عضله تحت فشار کشیده می شود (وزن را به آرامی کاهش می دهد)، انرژی شیمیایی صرف شده همراه با انرژی مکانیکی جذب شده به گرما تبدیل می شود.تولید گرما یک عملکرد مهم ماهیچه ای در حیوانات خونگرم است.

ساختار عضله در این تصویر ساختار یک عضله نشان داده شده است.

انواع عضله

ماهیچه ها می توانند به طرق مختلف و بین قسمت های مختلف بدن از یک گونه متفاوت باشند. علاوه بر تفاوت بین عضلات ارادی و غیر ارادی، ماهیچه ها در ساختار و عملکرد، طبقه بندی خطوط و عضلات متفاوت هستند. ماهیچه ها را می توان بر اساس ساختار سلولی به قلب، قلبی و صاف یا بر اساس سرعت پاسخ تحریکی به اجزای فازیک و تونیک تقسیم کرد.
عضلات مخطط که الیاف آنها به صورت نوارهایی در زیر میکروسکوپ دیده می شود، وظیفه حرکات ارادی را بر عهده دارند و بیشتر این عضلات به صورت پلکانی عمل می کنند. آنها استخوان ها را به هم متصل می کنند و بدن را با انقباض در پاسخ به سیگنال های سیستم عصبی مرکزی حرکت می دهند. انقباض با لغزش رشته های نازک اکتین بین رشته های میوزین حاصل می شود. در ماهیچه های صاف، رشته ها به صورت نامنظم قرار گرفته اند و این ماهیچه ها مانند عضله قلب عملکرد غیرارادی انجام می دهند و فرد هیچ نقشی در عملکرد آنها ندارد. ماهیچه ها بر اساس نوع بافت به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

امیر مسعود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Anime Pictures

Twitter Twitter
Instagram Instagram
Telegram Telegram
GitHub Github
RSS RSS
Gmail Email