نقد و بررسی فیلم Women Talking گفتمان بزرگی درباره زنان

نقد و بررسی فیلم Women Talking گفتمان بزرگی درباره زنان

تماشای برخی فیلم ها آسان و سرگرم کننده نیست. اما این بدان معنا نیست که ارزش گوش دادن یا تماشا کردن را ندارد. حالا زنان صحبت می کنند قطعا یکی از آن فیلم هاست. کار این فیلم سنگین و کم اهمیت است، اما نحوه کار با موضوع آن را به فیلمی جذاب و قدرتمند برای تماشا تبدیل کرده است. در آینده با ما همراه باشید و ویدیوی صحبت کردن زنان را تماشا کنید.

او با بازی در نقش کارگردان فیلم سارا پولی وارد دنیای هنر شد. بینندگان مسن‌تر ممکن است سارا پولی را به عنوان سارا استنلی در سریال هیجان‌انگیز «فقط جدایی بهسوی» (در ایران «افسانه‌های جزیره») بشناسند. اما او در مستندهای دیگری مانند فیلم زامبی «طلوع مردگان» به کارگردانی زک اسنایدر نقش مهمی ایفا کرده است. سارا پولی در سال 2006 از بازیگری فاصله گرفت و اولین فیلم خود را به عنوان کارگردان با نام «دور از او» منتشر کرد. حالا او برای سومین فیلمش به صنعت سینما بازگشته است.


سارا پولی در جدیدترین فیلمش رویکردی جسورانه و رسمی به این درام کوچک درباره گروهی از زنان دارد که توسط مردان جامعه منزوی شان مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند. بنابراین توافق شد که این گروه از زنان باید تصمیمی برای تغییر زندگی بگیرند: فرار کنند، بمانند و بجنگند یا کاری انجام ندهند. زنان صحبت می کنند بر اساس رمانی به همین نام نوشته میریام تووز ساخته شده است. هم کتاب و هم فیلم از یک مستعمره معروف، منزوی و واقعی الهام گرفته شده است که در آن زنان و دختران با داروهای آرامبخش مصرف می‌شوند، تا جایی که بیهوش می‌شوند مورد تجاوز قرار می‌گیرند و سپس گفته می‌شود که این کار شیطان است.

«گفتگوی زنان» که نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی شده، از آن دسته فیلم هایی است که شانس چندانی برای فروش روی کاغذ یا جذب مخاطبان زیادی ندارد. اما چرا؟ زیرا این اثر یک درام واقعی درباره گروهی از زنان است که در انبار کاه نزدیک مزرعه خود صحبت می کنند. اینها زنانی هستند که پس از تجربه های آسیب زا از دست مردان دوباره با یکدیگر صحبت می کنند و تا پایان فیلم با یکدیگر صحبت می کنند.

چنین رویکردی بدون شک سینمایی و حتی سرگرم کننده به نظر نمی رسد.
اما همین داستان درباره گروهی از زنان، به نویسندگی و کارگردانی سارا پولی، به اندازه یک فیلم جذاب، جذاب، قدرتمند و قابل تماشا بود. در مورد اینکه چگونه بهترین فیلم های سال نتوانسته اند مخاطبانی را که شایسته آن هستند جذب کنند، بسیار گفته شده است. این فیلم یکی از همین آثار است. مطمئناً، Women Speak چیزی نیست که شما آن را محبوب مردم بنامید، اما به خودی خود فیلمی با پیامی است که ارزش وقت شما را دارد.

پیش‌فرض فیلم شامل رویکردی فمینیستی به فرمول جنبش Me-Ham یا Me-Too است: زنانی که در یک جامعه منونیت زندگی می‌کنند (منونیت‌ها بسیار مذهبی و به دور از مدرن هستند) صبح با این احساس از خواب بیدار می‌شوند که اتفاقی افتاده است. در حالی که ما خواب بودیم اتفاق بدی افتاد و به نظر می رسد شواهد فیزیکی آن را تأیید می کند. آنها کبود، کتک خورده و خونین هستند.


اما قبل از اینکه بگویید تیپ‌های فمینیست امروزی برای بد جلوه دادن مردان تلاش می‌کنند، این اتفاق وحشتناک در چنین جامعه‌ای در بولیوی رخ داده است، نه در سال‌ها و قرن‌های گذشته یا چیزی شبیه به آن. اما بین سال های 2005 تا 2009. در آن سالها، هفت مرد در نهایت به جرم تجاوز به بیش از 100 زن محاکمه و زندانی شدند. این فیلم بر اساس رمانی از میریام توس کانادایی، که یک منونیت بزرگ شد، ساخته شد و سارا پولی آن را در فیلمی اقتباس کرد.


اولاً باید بگویم که این انقلاب جنسی در غرب و قطعاً نسخه فعلی که به شرق جهان فرستاده شده است، نتیجه یک چیز است. و آن چیزی نیست جز نظام سرمایه داری غرب که یک نظام مردسالار است. و متأسفانه این نظام مردسالار با زن به عنوان یک کالا و یک جنسیت برخورد کرده است. ریشه این ایده این است که سرمایه در نظام سرمایه داری برتر از انسان است. و مردم در خدمت سرمایه و آرزوهای عجیب و غریب قرار می گیرند. بنابراین، در قلب این دیدگاه، مردان بر زنان اولویت دارند; زیرا تقدم سرمایه بر انسان بیشتر در مورد مردان صادق است

با این نظرات باید بدانید: «زنان صحبت می کنند» تاریک اما زیبا اجرا شده، جاهایی به طرز شگفت انگیزی خنده دار و همچنین امیدوارکننده است. این فیلم که در روزگار کنونی و در مکانی نامشخص می گذرد، با رنگ های غیراشباع فیلمبرداری شده است که نه تنها حس یک جامعه بسته را به شما می دهد، بلکه طبیعت سفید رنگی از زندگی را که زنان کنترلی بر آن ندارند، به شما می دهد. باید پذیرفت که این فیلم با تمام حرف های خاصش سرراست است یا به زبان ساده تولید خوبی است. از سوی دیگر، عنوان دروغ نمی گوید: این فیلمی است که در آن زنان بیشتر با یکدیگر صحبت می کنند. در نگاه اول، این احتمالا برای خیلی ها جالب به نظر نمی رسد، اما فیلم موفق می شود چیزهای بسیار جالبی را بسازد و حفظ کند.


این نیز عمدتاً به دلیل سرعت است. اگرچه داستان واقعاً متنوع نیست، اما اغلب موفق می شود تمرکز را کمی تغییر دهد، بنابراین فیلم هرگز احساس نمی کند که برای مدت طولانی روی یک موضوع متمرکز شده است. همچنین ممکن است منصفانه باشد که برخی چیزها هرگز به این دلیل به طور کامل توسعه نمی‌یابند، اما نمی‌توانم بگویم که ناراضی هستم زیرا هضم داستان را کمی آسان‌تر می‌کند.

این فیلم به کارگردانی سارا پولی به راحتی می توانست فیلمی باشد که مدام شما را با مضامین سنگین بمباران می کند. اما محدودیتی که فیلم با این کار نشان می‌دهد مطلوب است و برخی از عناصر داستان با کمی ظریف‌تر شدن یا حتی نشان ندادن نکات بسیار قوی‌تر می‌شوند. با این اوصاف، فیلمساز می‌داند که چگونه سوژه‌هایش را به خوبی مدیریت کند، اگرچه هنوز هم می‌توانید بحث کنید که آیا این بهترین داستان برای سوژه‌هایش بوده است یا خیر. اما چرا؟ زیرا ظلم به زنان به طرق مختلف از جمله دوران مدرن و جامعه ما اتفاق می افتد. اما از آنجایی که اوضاع در این فیلم کمی افراطی‌تر است، نمی‌دانم که آیا پیام برای همه به همان اندازه خوب و قوی خواهد بود.


البته لزوما نباید به فیلم به عنوان فیلمی نگاه کنید که می خواهد پیامی را منتقل کند. مطمئناً فیلم به کمک دوربین خوبش فضای ظالمانه ای ایجاد می کند که اغلب ناشی از اضطراب و ترس است. این حس با بازی عالی بازیگرانی که داستان را قوی و باورپذیر منتقل می کنند بیشتر محسوس است. با این حال، یک مشکل همچنان باقی است: بسیاری از دیالوگ ها بیشتر شبیه به یک نمایشنامه هستند تا یک فیلم.


این الفاظ و عبارات کلمات و ابیاتی نیست که یک فرد معمولی در زندگی روزمره خود در دنیای واقعی با فرد دیگری صحبت کند، اما در عین حال نمی توانم بگویم که این موضوع خارج از کل فیلم است. اما خوشبختانه، این به کل داستان نیست، بلکه به داستان شما مربوط می شود. و در اینجا سارا پولی با روشی دقیق موفق می شود که تئاتر را به سینما تبدیل کند و اسرار سینه اش را به نمایش بگذارد و شخصیت هایی را ارائه دهد که واکنش های متفاوتی در برابر ظلم نشان می دهند.

سارا پولی آنچه را که ممکن است یک مکالمه عقیم باشد به گفتگوی دوازده مرد عصبانی تبدیل می کند. البته با این تفاوت که در این فیلم «هشت زن بی رحم» را مقابل خود می بینیم که ظلم در نگاه اول برایشان تعریف بدی نیست. اما همانطور که در ابتدا به شما گفتم این کلمات بسیار مفهومی هستند و به شیوه ای قانع کننده به هم متصل شده اند. اما آیا بیان این موضوعات در فضای اجتماعی و سیاسی سال ۲۰۲۳ ضروری است؟! به نظر من نه


سیاست به همان اندازه که در سینما بخشی از زندگی است و انکار آن انکار جنبه ای اساسی از وجود انسان است. اما باور کنید هشتگ یا جریان اجتماعی و سیاسی در سینما تمرکز مستقیمی ندارد. زیرا این عمل ما را از معنای واقعی سینما دور می کند. در دنیایی که به طور فزاینده‌ای تفاوت‌های ظریف را رد می‌کند، فیلم می‌پرسد آیا می‌توان متخلف خود را ببخشد، آیا بخشش اجباری واقعاً بخشش است یا می‌توان آن را با اجازه اشتباه گرفت.


اینها سوالات سخت و ضروری هستند که نمی توانیم بدون تردید به آنها پاسخ دهیم. اما در سال 2023، آنها فقط بحث های تلخی را در توییتر خواهند داشت که نتیجه ای ندارد. اما در پایان باید گفت که فیلم خوب ساخته شده است. تماشای چنین آثاری همیشه آسان نیست، اما این فیلمی است که در نهایت ارزش دیدن را دارد.

برچسب‌ها

تا حالا۰ تا نظر داشتیم!

امیر مسعود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
Anime Pictures

Twitter Twitter
Instagram Instagram
Telegram Telegram
GitHub Github
RSS RSS
Gmail Email